Nasza historia rozpoczęła się w 2005 roku.
- Wiosną 2005 roku z inicjatywy ówczesnej Pani Dyrektor Marii Mitkowskiej–Tryki przy ogromnym zaangażowaniu pracowników DPS „Kalina” zostaje utworzony Środowiskowy Dom Samopomocy „Kalina”. Mieści się on w jednym pomieszczeniu na niskim parterze DPS „Kalina” i dysponuje 8 miejscami przeznaczonymi dla osób z chorobą Alzheimera oraz z zaburzeniami pamięci. Jesienią tego samego roku Kierownikiem placówki zostaje Pan Andrzej Łaba.
- Wrzesień 2009 roku – udaje się pozyskać środki na adaptację pomieszczeń magazynowych oraz części pralni. Adaptacji udaje się dokonać w 30 dni, dzięki temu ilość Uczestników zostaje zwiększona do 28.
- Wrzesień 2012 roku – pozyskujemy kolejne środki, tym razem na rozbudowę ŚDS ” Kalina”.
- W 2012 roku rodzi się koncepcja utworzenia oddziału opieki całodobowej dla osób z chorobą Alzheimera –jako odpowiedź na potrzeby społeczne oraz budowanie systemu wsparcia. W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu „Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo – wychowawczych” udaje się pozyskać środki na rozbudowę i polepszenie warunków bytowych oddziału w istniejącej części DPS „Kalina”.
- Od 1 stycznia 2013 roku z nowych pomieszczeń ŚDS” Kalina” może korzystać już 34 Podopiecznych. Nasze doświadczenia w pracy z osobami z chorobą Alzheimera oraz ich opiekunami, były inspiracją do nowego pomysłu.
- Na przełomie 2014/2015 roku nowy całodobowy „bezpieczny oddział” zostaje zamieszkały przez 24 Podopiecznych jako jeden z oddziałów Domu Pomocy Społecznej „Kalina”.
- Obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy „Kalina” jest ostoją dla 43 Podopiecznych, którym zapewniamy wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, rozwijaniu umiejętności społecznych i samodzielności, a także przeciwdziałaniu izolacji społecznej. Rodzinom zmagającym się z opieką nad osobami chorymi, nasz Ośrodek daje możliwość wytchnienia i odpoczynku.
Placówka spełnia standardy określone przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.